сабота, 28. ноември 2020. Вести денес: 7
home Вести

Во експлозија на мина загинаа 24 лица во Сирија

Во експлозија на мина загинаа 24 лица во Сирија

Најмалку 24 лица загинаа денеска во Сирија, кога камион полн со работници налета на мина, поставена од страна на екстремистичката „Исламска држава“.

Како што објави сириската агенција САНА, експлозијата се случила во близина на градот Саламијех, а мините ги поставиле исламистите додека ја контролираа таа област.

ИД е протерана од целата територијата што некогаш ја контролираше во Сирија и Ирак, но остави зад себе безброј бомби и експлозивни направи, а многу области допрва треба да бидат исчистени од мини.(МИА)

Коронавирус