четврток, 28. септември 2023. Вести денес: 92
home Вести

Во експлозија на бомба убиени седум цивили во Авганистан

Во експлозија на бомба убиени седум цивили во Авганистан

Вкупно седум цивили се убиени во експлозија на бомба поставена покрај пат во јужната авганистанска покраина Хелманд.

Авганистански официјални претставници соопштија дека во експлозијата се повредени три лица и оти се уште никој нема преземено одговорност за нападот.

Светските медиуми потсетуваат дека талибанците се многу силни во тоа подрачје и оти нивните сили во Хелманд се се побројни.