среда, 2. декември 2020. Вести денес: 105
home Вести

Во Египет седум лица осудени на смртна казна поради напад врз полицајци

Во Египет седум лица осудени на смртна казна поради напад врз полицајци

Египетскиот суд денеска осуди седум лица на смртна казна поради убиство на полицајци во Каиро во 2016 година, јави германската новинска агенција ДПА.

Судот исто така осуди и тројца соученици на 15 години затвор, додека 15 други лица кои учествувале во нападот осудени се на 10 години затвор, а седум други лица се ослободени од обвиненијата.

Тие се осудени за напад врз полициско возило, при што загинаа еден полициски офицер и седум полицајци.

Обвинетите се товарат и за членство во терористичка група, поседување на оружје и експлозив и за напади врз полицијата. Тие имаат право на жалба на пресудата. (МИА)

Коронавирус