вторник, 26. октомври 2021. Вести денес: 130
home Вести

Во два напади во Авганистан загинале 21 цивил

Во два напади во Авганистан загинале 21 цивил

Најмалку 21 цивил, меѓу кои жени и деца, загнале во воздушни напади во јужната авганистанска провинција Хелманд, соопшти локален функционер.

Тој додаде дека во еден напад загинале 13 цивили, а во друг осум.

Двата напади биле извршени во областа Сангин, каде во тек се жестоки борби меѓу авганистанските сили поддржани од НАТО и талибанците.

Во нападите се повредени пет луѓе.

Портпаролот на гувернерот на провинцијата Хелманд изјави дека бунтовниците пукале врз авганистанските сили од цивилна зона и потврди дека има убиени цивили, но не кажа повеќе детали.

Локални избори 2021