петок, 24. јуни 2022. Вести денес: 36
home Вести

Во Данска пријавен првиот случај на новиот вид на коронавирус од Јужна Африка

Во Данска пријавен првиот случај на новиот вид на коронавирус од Јужна Африка

Данска го регистрираше првиот случај на позаразниот вид на коронавирус, откриен во Јужноафриканската Република, јави денеска Државниот институт за серуми.

Според Институтот, станува збор за вид на вирус познат како Б.1.351 / 501Y, пренесуваат британските медиуми.

Претходно данските здравствени власти денеска јавија дека во земјата се регистрирани вкупно 256 случаи на инфекција со Б117, исто така позаразен вид на коронавирус, првпат идентификуван во Велика Британија.

Досега во Данска се пријавени 188.199 случаи на коронавирус, а умрени се 1.747 лица.

Данска во средата ја продолжи блокадата за три недели во обид да се намали ширењето на новиот вид за кој властите стравуваат дека ќе биде доминантен до средината на февруари. (МИА)

Коронавирус