понеделник, 17. јануари 2022. Вести денес: 12
home Вести

Во целосен прекин железничкиот сообраќај Русија-Кина

Во целосен прекин железничкиот сообраќај Русија-Кина

Руските железници целосно го прекинаа сообраќајот кон Кина, како резултат на епидемијата на новиот коронавирус.

За да се спречи можното ширење на заразата со коронавирус во Русија, руските железници го прекинаа патничкиот сообраќај од Кина од полноќ, вклучувајќи ја и линијата Пекинг – Москва, што беше отворена досега.

„Возот што сообраќа од Москва до Пекинг, што тргна од Москва на 1 февруари, ќе го заврши своето патување во Забаикалск“, соопштија руските железници.

Авионскиот сообраќај меѓу Русија и Кина исто така е суспендиран од 1 февруари, со летови само меѓу Москва-Пекинг, Москва-Шангај, Москва-Гуангжу и Москва-Хонг Конг.

Коронавирус