петок, 7. октомври 2022. Вести денес: 141
home Вести

Во Британија за 24 часа дадени повеќе од 600.000 вакцини

Во Британија за 24 часа дадени повеќе од 600.000 вакцини

Повеќе од 600.000 вакцини против коронавирус се дадени во последните 24 часа во Велика Британија, соопштија властите.

Според нив, во петокот на британските граѓани им биле дадени 119.306 први дози и 485.421 втора доза вакцина.

Во истиот период, регистрирани се 2.206 нови случаи на коронавирус и 35 починати.

Коронавирус