петок, 18. јуни 2021. Вести денес: 26
home Вести

Во Британија повеќе од 32.000 починати од Ковид-19, најмногу во Европа

Во Британија повеќе од 32.000 починати од Ковид-19, најмногу во Европа

Во Велика Британија повеќе од 32.000 луѓе починаа од новиот коронавирус, што е најголем број смртни случаи во Европа, покажуваат денешните податоци.

Според Канцеларијата за национална статистика, од 24 април во Англија и Велс од Ковид-19 починале 29.648 лица, а заедно со починатите во Шкотска и Северна Ирска тој број изнесува 32.313.

Претходно, Италија беше најпогодената земја со коронавирусот во Европа.

ЕУРО 2020

Македонија