среда, 20. октомври 2021. Вести денес: 127
Во живо

Митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Центар

home Вести

Во Брисел продолжуваат преговорите за Брегзит

Во Брисел продолжуваат преговорите за Брегзит

Преговарачките тимови од ЕУ и Велика Британија денеска ги продолжуваат преговорите за Брегзит, откако вчера разговараа повеќе од три часа.

Неименуван функционер од ЕУ рекол дека „разговорите не минале добро“, пренесува танјуг.

По вчерашната средба на главниот преговарач на ЕУ Мишел Барние со британскиот министер за Брегзит Стивен Баркли и државниот обвинител Џефри Кокс, ниту една од страните не даде коментар.

Средбата во Брисел е организирана откако во саботата Барние изјави дека ЕУ е подготвена да и даде дополнителни гаранции на Велика Британија за да помогне за одобрување на договорот за Брегзит во Парламентот во Лондон.

Локални избори 2021