петок, 14. мај 2021. Вести денес: 101
home Вести

Во Брисел почна самитот на лидерите на ЕУ за Брегзит

Во Брисел почна самитот на лидерите на ЕУ за Брегзит

Во Брисел почна вонреден самит на лидерите на Европската унија, на кој се разговара за претстојното излегување на Велика Британија од таа организација.

– Дојдов на самитот со барање до лидерите на Европската унија да го одложат Брегзит на краток рок, изјави британската премиерка Тереза ​​Меј при влезот во седиштето на Европската унија.

Истакнувајќи дека Велика Британија веќе требаше да излезе од Унијата, Меј рече оти е тажна, бидејќи британскиот Парламент не го одобри договорот за Брегзит што британската Влада го постигна со официјален Брисел.

– И натаму тврдам дека овој договор може да обезбеди меко и уредно разидување, рече Мај, додавајќи дека работи напорно и преговара со британската опозиција за што поскоро да биде надминат проблемот.

– Барам одложување на Брегзит до 30-ти јуни. Целта на овој самит е да се обезбеди пролонгирање на Брегзит за да можеме во тој период да го усогласиме договорот за регулирано разделување, рече Мај.

Таа тврди дека е можно британскиот Парламент да го одобри договорот за Брегзит до 22-ри мај.

Коронавирус