сабота, 15. август 2020. Вести денес: 40
home Вести

Во Бразил задавени 42 затвореници

Во Бразил задавени 42 затвореници

Најмалку 42 затвореници вчера се пронајдени задавени во четири различни затвори во бразилската држава Амазонас, каде еден ден претходно во судири на сопернички затворски банди загинаа 15 затвореници.

Локалните власти соопштија дека бруталното насилство меѓу затворските банди е вообичаено во Бразил, а насилството обично се шири на други затвори кои често се под контрола на банди поврзани со дрога. (МИА)

Коронавирус