четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 177
home Вести

Во Бразил има и до три пати позаразни мутации на коронавирусот

Во Бразил има и до три пати позаразни мутации на коронавирусот

Бразил во моментов се соочува со нова фаза од пандемијата на коронавирусот, со нејзините нови мутации, што се тројно позаразни, изјави бразилскиот министер за здравство Едуардо Пазуело.

Пазуело кажа дека владата распределила меѓу 13 и 14 милиони дози вакцини и дека до средината на годината планира да вакцинира половина од 210 милиони жители во земјата.

Бразил, земјата која има 250.000 смртни случаи од заразата, преговара за купување на сите вакцини што може да се најдат на слободниот пазар, а Конгресот го разгледува законот што ќе и дозволи на владата да купи вакцини од „Фајзер„ и од „Јансен“ – компанијата на „Џонсон & Џонсон“.

Коронавирус