вторник, 14. јули 2020. Вести денес: 119
home Вести

Во Бразил 1.349 починати од Ковид-19 во еден ден

Во Бразил 1.349 починати од Ковид-19 во еден ден

Најголемата земја во Латинска Америка бележи рекорден број на смртни случаи од новиот коронавирус веќе втор ден по ред, соопшти тамошното Министерството за здравство.

За само еден ден, потврдени се 1.349 смртни случаи, вкупно 32.548, додека регистрирани се и 28.633 нови случаи на инфекција, вкупно 584.016, пренесува „Ројтерс“.

Латинска Америка во целост е жариште на Ковид-19, а покрај Бразил, најпогодени се Перу, Еквадор, Чиле и Панама.