вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 58
home Вести

Во бомбашките напади во Могадишу загинаа 53 лица, 100 се повредени

Во бомбашките напади во Могадишу загинаа 53 лица, 100 се повредени

Бројот на жртви во бомбашките напади пред хотел во Могадишу се зголеми на 53, додека 100 луѓе се повредени, соопштија болнички и полициски извори.

Полицискиот претставник Мохамед Хусеин изјави дека многумина се тешко повредени, што предизвикува стравување дека бројот на жртвите ќе се зголеми.

Пред хотелот во Могадишу во петокот експлодираа четири автомобили-бомби.

Три експлозии одекнаа пред хотелот, а четвртата ги погоди лекарските екипи кои се обидуваа да ги спасат повредените.

Одговорноста за нападот ја презеде исламската екстремистичка група ел-Шабаб.

Коронавирус