сабота, 16. октомври 2021. Вести денес: 112
home Вести

Во Белата куќа денеска почнува дводневниот состанок за Србија и Косово

Во Белата куќа денеска почнува дводневниот состанок за Србија и Косово

Во Белата куќа денеска почнува дводневниот состанок на делегациите на Србија и Косово како дел од продолжувањето на нивниот дијалог.

Домаќини на состанокот се специјалниот пратеник на американскиот претседател за преговорите меѓу Косово и Србија, Ричард Гренел и советникот за национална безбедност на САД, Роберт О’Брајан, додека делегациите на Србија и Косово ќе бидат предводени од претседателот Александар Вучиќ и премиерот Авдулах Хоти.

Извори блиски до американската администрација изјавија дека САД немаат „таен план“ и дека темите ќе бидат економски, пренесува Бета. Според нив, ќе се разговара за три договори постигнати од двете страни: повторно воведување на авио линии и развој на железничкиот и патниот сообраќај.

Засега е непознато дали американскиот претседател Доналд Трамп ќе присуствува на состаноците.

По средбата во Вашингтон, планирано е високите делегации на Србија и Косово да имаат средба во Брисел на 7 септември за продолжување на дијалогот. Домаќин на состанокот ќе биде високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Џозеп Борел и специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград-Приштина Мирослав Лајчак.

Коронавирус