недела, 29. јануари 2023. Вести денес: 40
home Вести

Во автобуска несреќа во Виетнам 13 загинати

Во автобуска несреќа во Виетнам 13 загинати

Тринаесет лица загинаа во сообраќајна несреќа во централниот дел на Виетнам кога автобус излетал од автопат и се превртел.

Во несреќата има и повредени, пренесуваат виетнамските медиуми.

Во автобусот имало околу 40 патници, кои се собрале да слават 30 години од матурирањето.

Според преживеаните патници, возачот изгубил контрола над возилото, а најверојатно и сопирачките на автобусот не функционирале добро.

Од почетокот на годинава, во сообраќајни незгоди во Виетнам загинале повеќе од 3.200 луѓе. (МИА)