вторник, 24. ноември 2020. Вести денес: 141
home Вести

Во Австралија уапсени 44 мажи поради поседување материјали за злоупотреба на деца

Во Австралија уапсени 44 мажи поради поседување материјали за злоупотреба на деца

Австралиската полиција уапси 44 мажи низ целата земја под сомнение дека поседувале и произведувале материјали за злоупотреба на деца, јави Би-Би-Си. Тие се на возраст меѓу 19 и 57 години.

Шеснаесет деца биле „спасени од експлоатација“ по истрагата, соопшти австралиската федерална полиција.

Апсењата се случија по една година истрага за споделени слики и видеа на интернет. Мрежата се проширила речиси низ целата држава, и апсењата се извршени во секоја австралиска држава. Полицијата поднесе вкупно 350 обвиненија, сите поврзани со поседување или производство на материјали за експлоатација на деца.

Комесарот на Федералната полиција, Рис Кершоу, рече дека идентификувањето и спасувањето на жртвите била „трка со времето“.

Коронавирус