петок, 10. јули 2020. Вести денес: 117
МЕГА БОМБА

Еве ја целата листа: Речиси цело семејство Заеви, министри, градоначалници и функционери на СДСМ добија кривични од Боки 13

home Вести

Во Австралија горат 40 пожари

Во Австралија горат 40 пожари

Најмалку 30 куќи изгореа во повеќе од 40 пожари кои без контрола горат во источна Австралија, и кои ги гасат околу 500 пожарникари.

Според локалните медиуми, температурите на воздухот денеска се пониски, а на пожарникарите вчера проблем им правел силен ветер.

Најмногу е погодено селото Рапвил со 250 жители, од кои повеќето ноќта ја поминале во локалното училиште. Постои сомневање дека пожарот во селото е намерно подметнат.

Портпаролот на локалната противпожарна служба Мајкл Брет рече дека „во областа е забележана сомнителна активност“.

Досега изгореле 100.000 хектари ниска вегетација, а дожд се очекува во петок.

Парламентарни избори 2020