среда, 8. февруари 2023. Вести денес: 153
АКТУЕЛНО

Огромен број човечки жртви во земјотресот, Турција поместена за три метри

home Вести

Во Авганистан ја нема ИД и Ал Каеда, тврдат талибанците

Во Авганистан ја нема ИД и Ал Каеда, тврдат талибанците

Талибанците денеска соопштија дека нема докази за постоење на милитанти на ИД и на Ал Каеда во Авганистан. Пред неколку дена ИД ја презеде одговорноста за бомбашките напади во градот Џалалабад во источен Авганистан.

Од преземањето на власта во Кабул, талибанците се соочија со меѓународен притисок да се откажат од врските со Ал Каеда, која го изврши терористички напади во САД на 11 септември 2001 година. Портпаролот на талибанците Забидула Муџахид ги отфрли обвинувањата дека Ал Каеда е во Авганистан и го повтори своето ветување дека нема да има напади од странски милитантни движења.

„Не гледаме никој во Авганистан кој има врска со Ал Каеда. Ние сме посветени на фактот дека нема да има опасност од Авганистан за која било држава“, рече Муџахид. з