вторник, 4. август 2020. Вести денес: 84
home Вести

Во Африка заразени над 6.000 здравствени работници

Во Африка заразени над 6.000 здравствени работници

Светска здравствена организација соопшти дека од почетокот на пандемијата со новиот коронавирус во 38 африкански држави заразени се над 6.000 здравствени работнии.

Стотици лекари се заразени со Ковид-19 во новото жариште во Јужна Афика, кои ги опфаќа Јоханесбург и Преторија, а ширум земјата инфицирани се над 2.000 медицински лица.

Во Нигерија со новиот коронавирус заразени се речиси илјада здравствени работници.

Гвинеја Бисао, Сиера Леоне, Нигер, Мозамник и Бурунди пријавија дека со новиот коронавирус инфицирани се повеќе од 10 проценти од здравствените работници.

Коронавирус