среда, 5. октомври 2022. Вести денес: 148
home Вести

Во Африка потврдени над 2 милиони случаи на коронавирус

Во Африка потврдени над 2 милиони случаи на коронавирус

На африкански континент се потврдени над 2 милиони случаи на коронавирус, а здравствените официјални лица предупредуваат на вториот бран на епидемијата.

Африканскиот центар за контрола и превенција на болести соопшти дека во Африка како последица од коронавирусот починале над 48.000 луѓе.

Најмногу заразени има во Јужна Африка (над 750.000), Мароко повеќе од 300.000, Египет со над 110.000 и Етиопија со над 100.000 случаи.

Коронавирус