сабота, 6. јуни 2020. Вести денес: 22
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Во Африка 2.650 луѓе заразени со коронавирус, досега од нив 49 починаа

Во Африка 2.650 луѓе заразени со коронавирус, досега од нив 49 починаа

Новиот коронавирус се прошири и во десетина земји во Африка, каде се инфицирани 2.650 луѓе, од кои 49 починаа, соопшти Светска здраствена организација (СЗО).

– СЗО е подготвена да ги поддржи сите држави во борбата против вирусот, изјави генералниот директор на Организацијата, Тедрос Адханом Гебрејесус.

Тој додаде дека државите со послаби здраствени системи мораат агресивно да постапат за да го сузбијат ширењето во почетна фаза и да спречат локална трансмисија на новиот коронавирус.

Коронавирус