понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 154
home Вести

Властите во Токио ќе побараат нова вонредна состојба за градот

Властите во Токио ќе побараат нова вонредна состојба за градот

Градските власти на Токио ќе побараат јапонската Влада да објави одново вонредна состојба поради зголемениот број на нови случаи со Ковид-19. Тоа го објави денеска весникот Никеи.

Градскиот гувернер Јурико Коике ќе го упати тоа барање денеска попладне до министерот за економија.

Исто барање најавија и од префектурата Саитама, северозападно од Токио.

Во Токио во изминатите 24 часа има рекордни 1.337 новозаразени.

Министѕерството за здравство соопшти дека 718 луѓе заболени од Ковид-19 се во тешка состојба што е рекорден број во државата. На болничко лекување се 36.186 луѓе.

Коронавирус