четврток, 19. мај 2022. Вести денес: 189
home Вести

Властите во Калифорнија предлагаат децата да се вакцинираат без дозвола од родителите

Властите во Калифорнија предлагаат децата да се вакцинираат без дозвола од родителите

Калифорнија треба да дозволи вакцинација на деца на возраст од 12 и повеќе години без согласност од родителите, предложи синоќа сенаторот Скот Винер.

-Алабама дозволува таква одлука на 14, Орегон на 15, Род Ајленд и Јужна Каролина на 16 години, рече Винер, демократ од Сан Франциско, цитиран од АП.

Сенаторот вели дека Калифорнија веќе дозволила децата од 12 години и постари да се вакцинираат против хепатитис Б и хуман папиломавирус (ХПВ) и да лекуваат сексуално преносливи болести, злоупотреба на супстанции и нарушувања на менталното здравје.

-Не е во ред тинејџерите да не можат да се вакцинираат бидејќи тоа не го сакаат нивните родители. Да се ​​биде во можност да им се даде на младите луѓе автономен избор за примање вакцини за спасување животи, без оглед на убедувањето на нивните родители, е од клучно значење за нивното физичко и ментално здравје. Не е во ред тинејџерите да не можат да се вакцинираат затоа што нивните родители не сакаат или не може, рече Винер.

Малолетниците на возраст меѓу 12 и 17 во моментот не можат да се вакцинираат во Калифорнија без дозвола на родител или старател, освен ако тоа не е вакцина за спречување на сексуално преносливи болести.

Коронавирус