недела, 5. април 2020. Вести денес: 103
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Владата на Романија преживеа гласање за недоверба

Владата на Романија преживеа гласање за недоверба

Романскиот Парламент отфрли денеска во гласање недоверба за владата на премиерката Виорика Данчила поднесено од неколку опозициски партии.

„За“ недоверба на владата гласаа 200 пратеници, а беа потребни 233. Седуммина народни избраници гласаа „против“ и тројца беа „воздржани“.

-Гласањето за недоверба не ги собра потребните гласови, за да биде прифатено, изјави претседателот на парламентот Марчел Чолаку од владејачката Социјалистичка партија.

Коронавирус