сабота, 4. април 2020. Вести денес: 0
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Владата на Конго му нареди на амбасадорот на ЕУ да ја напушти земјата

Владата на Конго му нареди на амбасадорот на ЕУ да ја напушти земјата

Владата на Конго му нареди на амбасадорот на Европската унија Барт Уври да ја напушти државата во рок од 48 часа, откако ЕУ ги продолжи санкциите за претседателскиот кандидат на владејачката партија Емануел Рамазани Шадари пред изборите закажани за недела.

Наредбата следуваше по неколку неуспешни обиди од страна на Владата на Конго да издејствува ЕУ да ги укине санкциите за Шадари.

ЕУ минатата недела воведе санкции против Шадари, поранешен министер за внатрешни работи, поради наводно попречување на изборниот процес во Конго и поради немирите во земјата после протестите на граѓаните кои беа незадоволни од одложувањето на изборите.

Коронавирус