петок, 10. април 2020. Вести денес: 0
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Вкупно 81 земјотрес регистрирани во близина на Курилски Острови

Вкупно 81 земјотрес регистрирани во близина на Курилски Острови

Серија земјотреси се регистрирани во близина на Курилските Острови во Тихи Океан.

Од два часот утрово според московско време регистирани се вкупно 81 земјотреси, од кои најсилниот беше со интензитет од 5,8 степени според Рихтеровата скала.

Силен земјотрес со интензитет од 7,8 степени вчера е регистриран на Курилските Острови.

Поради земјотресите издадено е предупредување од појава на цунами во северниот дел на Курилски Острови и околу 400 локални жители се евакуирани.

Коронавирус