сабота, 6. јуни 2020. Вести денес: 95
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Вкупно 39 населени места во Турција се во карантин поради коронавирусот

Вкупно 39 населени места во Турција се во карантин поради коронавирусот

Вкупно 39 населени места во 18 окрузи во Турција се ставени во карантин денеска од 15 часот по локално време, како дел од мерките за борба против ширењето на коронавирусот, јави агенцијата Анадолија, повикувајќи се на соопштение на Министерството за внатрешни работи.

Станува збор за еден мал град, шест населби, 28 села и четири многу мали села со неколку куќи.

Вкупниот број на заразени коронавирусот во Турција е 9.217, а досега починаа 13 лица.

Во саботата, Турција ги стопира меѓуградските возови и ги ограничи домашните летови во обид да го запре ширењето на коронавирусот. Најголемата опозициска Народна републиканска партија повикува и на забрана за излегување од дома.

Коронавирус