понеделник, 25. јануари 2021. Вести денес: 148
home Вести

Вкупно 13 загинати при уривање на казахстански воен хеликоптер

Вкупно 13 загинати при уривање на казахстански воен хеликоптер

Вкупно 13 лица загинаа денеска при уривање на казахстански воен хеликоптер за време на воена вежба.

– Хеликоптер на Министерството за одбрана се урна во регионот Кизилорда. Екипажот на хеликоптерот загина. Наредив започнување истрага. Мое сочувство до семејствата на загинатите. За нив ќе биде обезбедена материјална помош, објави на Твитер казахстанскиот претседател Касим-Жомрат Токаев.

Казахстанското Министерство за одбрана соопшти дека хеликоптерот од типот Ми-8 се урнал за време на лет од градот Актау во западен Казахстан кон Шимкент на југоистокот на земјата.

Причините за падот на хеликоптерот засега не се познати.

Коронавирус