понеделник, 6. декември 2021. Вести денес: 178
home Вести

Вистински хорор: Возач доживеал инфаркт на волан, па автобусот почна неконтролирано да се движи (ВИДЕО)

Вистински хорор: Возач доживеал инфаркт на волан, па автобусот почна неконтролирано да се движи (ВИДЕО)

Возач на автобус доживеал инфаркт за време на возењето и паднал на седиштето, а возилото продолжило да се движи неконтролирано.

Меѓутоа, кога возачот се онесвестил истрчале тројца патници и панично се обидувале да го запрат автобусот. Додека двајца патници го зграпчиле воланот и се обидувале да управуваат со автобусот, трет му пружал прва помош на возачот.

Овој морничав инцидент се случил во Кина, а на возачот после 17 часа возење и при брзина од 81 км/ч, во автобус со 30 патници му откажало срцето. Возачот Ли доживеал срцев удар, а еден од патниците кој го извел херојскиот подвиг, Кси Шангпан (45), опишал каква била драмата во автобусот:

„Автобусот почна да оди накриво и цик-цак, како змија. Немав време да ги облечам чевлите и се затрчав долу да видам што се случува и го затекнав онесвестен возачот“, се присетува Кси.

Патниците успеале да го запрат автобусот покрај патот, а брзата помош која брзо пристигнала, го однела возачот во болница, каде состојбата му се стабилизирала.

Коронавирус