четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 118
home Вести

ВИСТИНСКИ ХЕРОИ: Додека имало пожар на кровот на болницата, руски доктори продолжиле со операција на срце (ФОТО)

ВИСТИНСКИ ХЕРОИ: Додека имало пожар на кровот на болницата, руски доктори продолжиле со операција на срце (ФОТО)

Хирурзите на рускиот Далечен исток успешно извршија операција на отворено срце и покрај пожарот што избувна во болницата.

Се верува дека пожарот се случил поради дефект во инсталациите во болницата во градот Благовешченск, изјавија локалните власти за медиумите.

Околу 120 членови на персоналот и пациентите беа евакуирани бидејќи пожарот се прошири над покривот на зградата.

Сепак, тим од осум хирурзи, кои веќе ја започнаа операцијата на пациентот, останаа во операционата сала на првиот кат, за да ја завршат постапката, рече градоначалникот.

Коронавирус