сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 0
home Вести

Висок лидер во Ал Каеда убиен во американски напад со дрон во Сирија

Висок лидер во Ал Каеда убиен во американски напад со дрон во Сирија

Американската војска соопшти дека вчера убила висок водач на Ал Каеда во воздушен напад во северозападна Сирија. Мајор Џон Ригсби, портпарол на Централната команда на САД, потврди дека Абдул Хамид ал Матар е убиен во напад со беспилотно летало.

Ригсби рече дека ликвидацијата на Ал-Матара ќе ја наруши „способноста на Ал Каеда за понатамошно планирање и извршување на глобални напади кои им се закануваат на американските граѓани, американските партнери и невините цивили“. Тој додаде дека Ал Каеда „ја користи Сирија како база за закани за Сирија, Ирак и пошироко“.

Нападот со беспилотни летала се случи два дена откако американската воена испостава во јужна Сирија беше погодена во координиран напад во кој беа користени и беспилотни летала и ракети.