недела, 28. ноември 2021. Вести денес: 58
home Вести

ВИДЕО: Зимата веќе стигна во Австралија- ладен бран ги изненади граѓаните, сите почнаа да се санкаат

ВИДЕО: Зимата веќе стигна во Австралија- ладен бран ги изненади граѓаните, сите почнаа да се санкаат

Многу ниски температури и снег зафатија делови од Австралиоја.

Австралиското метеоролошко биро соопшти дека снегот е ре4тка појава во Квинследн, бидејќи таму немало значајни врнежи од 2015 година.

Квинсленд има подтропска до тропска клима така што снежните врнежи се навистина невообичаени.

Предупредување за лошите временски услови било објавено долж територијата на крајбрежјето долго 1.000 километри вклучувајќи го и Сиднеј.

Граѓаните се советуваат да останат дома поради силниот ветер и дождот.

Коронавирус