понеделник, 27. јануари 2020. Вести денес: 161
home Вести

ВИДЕО: Возеле по пат, па одеднаш ноќта се претворила во ден- огнена топка го осветли небото

ВИДЕО: Возеле по пат, па одеднаш ноќта се претворила во ден- огнена топка го осветли небото

Мештаните на Сардинија ги изненадила голема огнена топка која изненадно се појавила на небото.

Необичната глетка била снимена со камерата на еден возач.

Станува збот за метеорит кој при поминувањето низ атмосферата „го запалил“ небото, а феноменот можел да се види од неколку места долж Медитеранот.

Опсерваторијата на Ибица поради оваа глетка примила дури 55 повици.

Метеоритот е парче карпа, комета или планетоид кој од универзумот паѓа на Земјата.