сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 20
home Вести

ВИДЕО: Војник подгревајќи го ручекот си го запалил транспортерот

ВИДЕО: Војник подгревајќи го ручекот си го запалил транспортерот

Руски војник стациониран на Крим, подгревајќи го својот ручек, уништил еден оклопен транспортер БТР-82, чија вредност изнесува 400.000 евра.

Имено, Семен Мережњиков ископал дупка крај возилото, за во неа да запали оган и да си го подгрее конзервираниот оброк. Пламенот потоа, за несреќа го зафатил и оклопното возило, па тоа било целосно уништено.

Оваа незгода можела да има и уште потрагичен исход, оти на снимките се гледа како додека војникот Мережњиков, му објаснува на надредениот офицер што се случило, го гаси и рачниот минофрлач зафатен од огнот.

Војникот доби казна од шест месеци затвор.

Коронавирус