четврток, 29. октомври 2020. Вести денес: 151
Во живо

Народот против загадувањето на воздухот, протести организирани од ВМРО-ДПМНЕ во 19 часот

home Вести

ВИДЕО: Во пожар изгореа 4 деца- пожарникари затекнаа 6 тела во стан во Њујорк

ВИДЕО: Во пожар изгореа 4 деца- пожарникари затекнаа 6 тела во стан во Њујорк

Пожарникарната служба во Њујорк соопшти дека денеска 6 лица, вклучувајќи 4 деца, настрадале во пожар во станбена зграда во Харлем.

Пожарникарниот комесар Даниел Нигро изјавил дека пожарникарната служба примила повик во 01:40 часот по локално време од лице кое било во спротива од зградата, пренесува АП.

Според неговите зборови, пожарникарите одговориле во рок од 3 минути на пожарот кој го зафатил петтиот спрат.

Тој рекол дека пожарникарите тргнале да гоизгаснат пожарот, а кога стигнале до двете задни спални соби пронашле тела од две возрасни лица и 4 деца, на возраст од 3 до 11 години. Се ерува дека сите се членови на едно семејство.

Нигор навела дека во гаснењето на пожарот учествувале скоро 100 пожарникари и дека им било потребно повеќе од еден час оганот да го стават под контрола.

Коронавирус