недела, 24. октомври 2021. Вести денес: 40
home Вести

(ВИДЕО) Трамп се потпиша на ѕидот на границата со Мексико

(ВИДЕО) Трамп се потпиша на ѕидот на границата со Мексико

Претседателот на САД, Доналд Трамп, се потпиша на новоизградениот ѕид на границата со Мексико, нарекувајќи го „безбедносен систем од светска класа“, кој ќе биде практично непробоен.

До сега се изградени 106 километри од ѕидот, а уште 403 се во различна фаза на изградба.

Ѕидот на границата со Мексико беше едно од предизборните ветувања на Трамп, даден како заложба за спречување на нелегална миграција и прекуграничен шверц.

Локални избори 2021