вторник, 3. октомври 2023. Вести денес: 34
home Вести

(ВИДЕО) Таа е најстарата личност на светот! Ќе ве изненади нејзината младост во душата

(ВИДЕО) Таа е најстарата личност на светот! Ќе ве изненади нејзината младост во душата

Кејн Танака е најстарата личност во светот, славејќи го својот 117 роденден во старечки дом во Фукуока, јужна Јапонија. На роденденската забава во неделата, беа присутни персоналот од домот и нејзините пријатели.

Танака, чиј роденден беше на 2 јануари, изеде парче роденденска торта и со насмевка коментираше: „Прекрасно е, сакам повеќе“. Танака беше прогласена за најстара жива личност минатата година, според „Гинисовата книга на рекорди“.

Неговата рекордна возраст ја симболизира долгогодишната популација на Јапонија, која со својата мала стапка на наталитет предизвикува загриженост за недостигот на работна сила и можности за иден економски раст.

Според проценките на јапонското Министерство за социјална заштита, бројот на бебиња родени во Јапонија опаднал за 5,9 проценти, прв пат откако владата започна да собира податоци во 1899 година. Танака е родена во 1903 година, мажена во 1922 година со „Сокриј Танака“. Двојката имаше четири биолошки деца и посвои петтина.