сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 0
home Вести

ВИДЕО: Страшни снимки од ерупциите на вулканот во Ла Палма, лавата не запира

ВИДЕО: Страшни снимки од ерупциите на вулканот во Ла Палма, лавата не запира

Ерупцијата на вулканот Кумбре Виеја на шпанскиот остров Ла Палма не запира.

Имено, на социјалните мрежи се појавија снимки кои покажуваат дека вулканскиот конус пукнал, што предизвикало ново излевање на лавата.

Стотина луѓе се евакуирани откако лавата навлегла подлабоко во нивниот град, а две теченија на лавата се споиле во едно.

Иако најголемиот дел од островот со 85.000 жители не е погоден од ерупцијата, на западната страна лавата уништила животи и домови.