среда, 29. март 2023. Вести денес: 0
home Вести

ВИДЕО: Србин изрешетан со 30 куршуми во Јоханесбуг

ВИДЕО: Србин изрешетан со 30 куршуми во Јоханесбуг

Во предградие на Јоханесбург, Јужна Африка, со 30 куршуми изрешетан е српскиот државјанин Д.К. Неговата сопруга и еден маж се тешко повредени, јавуваат белградските медиуми.

Сопругата на убиениот и мажот, исто така се српски државјани. Тие биле во автомобил на кој пукале засега непознади напаѓачи. Таа се здобила со повреди во пределот на главата, а со хеликоптер биле префрлени во најблиската болница.

На неколку километри одалеченост пронајден е запален автомобил, марка „мерцедес“, пренесуваат „Блиц“ и „Новости“.

Локалната полиција соопшти дека пукањето се случила вчера околу 14 часот по локално време, додавајќи дека во тек е истрага и оти се трага за одговорните за нападот.

-Мотивот за убиството се уште не е познат. Полицијата истражува убиство и обид за убиство, изјави портпаролот на полицијата, капетан Кеј Макубеле.

Тамошните медиуми известуваат дека жртвите биле во автобоил марка „БМВ“, кога патот им бил блокиран од автомобил со тројца осомничени.

loading...