петок, 5. март 2021. Вести денес: 79
home Вести

(ВИДЕО) Снег во Австрија: Отсечени села, затворени училишта

(ВИДЕО) Снег во Австрија: Отсечени села, затворени училишта

Неколку училишта во Австрија денеска се затворени поради обилни снежни врнежи и закани од лавини и поплави во руралните делови на земјата.

Локалните агенции пренесуваат дека надојдени води и кал ноќеска, во регионот на Залцбург, уништиле две куќи и повредиле две лица.

Во други делови на Австрија неколку села се отсечени поради снег, а на критичните места летаат хеликоптери надгледувајќи го тлото поради висок ризик од појава на лавини.

Коронавирус