сабота, 29. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

ВИДЕО: Силна вулканска ерупција во Индонезија, погледнете ја снимката

ВИДЕО: Силна вулканска ерупција во Индонезија, погледнете ја снимката

На островот Јава во Индонезија, активен вулкан еруптираше по втор пат за неколку месеци. Локалните жители бегаат од огромен облак од пепел од вулканот Семеру.

Се уште нема извештаи за жртви, евакуацијата е во тек. Надзорниот орган издаде предупредување до авиокомпаниите за облак од пепел што се издигнува до 15.000 метри.

Последен пат вулканот еруптираше во јануари.

Коронавирус