недела, 28. ноември 2021. Вести денес: 0
home Вести

ВИДЕО: Силен земјотрес од 5,8 степени ги преплаши граѓаните во Аргентина

ВИДЕО: Силен земјотрес од 5,8 степени ги преплаши граѓаните во Аргентина

Земјотрес со магнитуда од 5,8 степени според Рихтерова скала ја погоди централна Аргентина, а уште нема информации за повредените или направената материјална штета.

Таа јачина на земјотресот прелимирано ја објавил Американскиот геолошки институт.

Епицентарот бил 63 километри југозападно од градот Сан Луис, на длабочина од 10 километри.

Аргентинските медиуми наведуваат дека потресот најмноу се почувствувал во провинцијата Сан Луис, Мендоса и Сан Хуан, а се почувствувал и во градовите Буенос Ајрес и Росарио.

Коронавирус