четврток, 20. јануари 2022. Вести денес: 100
home Вести

ВИДЕО: Се урна индонезиски авион со 189 патници веднаш по полетувањето

ВИДЕО: Се урна индонезиски авион со 189 патници веднаш по полетувањето

Само неколку минути по полетувањето, утрината се урна индонезиски авион на компанијата ,,Лајон Ер“ и падна во морето.

Во авионот имало 189 патници , меѓу кои и членови на екипажот.

Индонезинската компанија соопшти дека авионот бил сосема нов и се упатил кон Пангкал Пинангу на остров кај Суматра, пренесува АП.

Околу 300 луѓе, војници, поицајци и локални рибари се вклучени во трагањето, но досега не е пронајдено ниту едно тело.

Се претпоставува дека сите патници се загинати во несреќата.

Коронавирус