среда, 8. декември 2021. Вести денес: 70
home Вести

ВИДЕО: Се урна хеликоптер на зграда во Њујорк

ВИДЕО: Се урна хеликоптер на зграда во Њујорк

Хеликоптер удри во покрив на зграда на Менхетн, во Њујорк, по што избувна пожар.

Во несреќата, која се случила во 14 часот по локално време, најмалку еден човек е загинат. Полицијата соопшти дека хеликоптерот се урнал на покривот, каде што, најверојатно, се обидувал да слета.

По ударот, целата зграда била евакуирана.

Како што известува Еј-би-си, не се знае идентитетот на жртвата, но познато е дека била во хеликоптерот.

Настанот засега се води како несреќа и нема никакви индикации дека станува збор за терористички чин.

Полицијата ги повика жителите да ја избегнуваат областа каде што се случи несреќата. Истрагата е во тек, а голем број полицајци се на терен.

 

Коронавирус