петок, 29. јули 2022. Вести денес: 0
home Вести

ВИДЕО: Се појави првото видео од пукотницата во Осло – Момент кога мажот влегува во клубот и почнува да пука

ВИДЕО: Се појави првото видео од пукотницата во Осло – Момент кога мажот влегува во клубот и почнува да пука

Во главниот град на Норвешка две лица загинаа, а 19 се повредени при пукање во ноќен клуб.

Напаѓачот е уапсен во близина на клубот Лондон Паб (London Pub), а кај него било пронајдено оружје.

Пукотниците се слушнале околу 1 часот по полноќ во саботата во популарниот лондонски паб среде Осло.

Полицијата засега смета дека напаѓачот делувал сам, а засега не се јасни неговите мотиви за ова дело.
Норвешката полиција го истражува пукањето во Осло како терористички напад

– Полицијата го уапсила осомничениот. Инцидентот се истражува како терористички напад, се вели во соопштението.

Коронавирус