четврток, 23. март 2023. Вести денес: 177
home Вести

ВИДЕО: САД и сојузниците извршија ракетни напади врз Сирија

ВИДЕО: САД и сојузниците извршија ракетни напади врз Сирија

САД, Велика Британија и Франција рано изутрината извршија ракетни напади врз повеќе цели во Сирија, како одговор на обвинувањата дека сириските владини сили минатата сабота извршиле напад со хемискио оружје во градот Дума.

Пентагон соопшти дека се нападнати цели во сирискиот главен град Дамаск и во реонот на Хомс.

Станува збор за лабораторија за научни истражувања во Дамаск, во која се претпоставува дека се произведувало хемиско и биолошко оружје, две складишта за хемиско оржје во реонот на Хомс, како и воен команден центар во близната на овој град.

Според сириската државна телевизија, при нападите се повредени три лица во Хомс.

 

Почетокот на нападите го најави американскиот претседател Доналд Трамп во обраќање во три часот по средноевропско време, нагласувајќи дека „во тек е заедничка операција (на САД) со вооружените сили на Франција и Велика Британија“.

Трамп истакна дека операцијата „против варварството“ ќе трае „онолку долго колку што ќе биде потребно“, се додека Сирија не престане да користи хемиско оружје.

Според него, при акцијата се нанесени прецизни напади врз „објекти од програмата за производство на хемиско оружје на сирискиот диктатор Башар Асад“.

 

Трамп нагласи дека сега „судбината на режимот во Дамаск е во рацете на Сиријците“, притоа упатувајќи критики на сметка на Русија и Иран за поддршката на сириските власти.

– Каква е таа нација, што би сакала да биде поврзана со масовното убиство на невини мажи, жени и деца, истакна американскиот претседател, додавајќи дека последниот напад во Дума претставува „ескалација на употребата на хемиско оружје од страна на ужасниот режим“ во Дамаск.

Трамп потенцира дека нападите во Сирија се директен резултат на неуспехот на Русија да ја спречи употребата на хемиско оружје од страна на сириските сили, додавајќи дека Москва треба да реши „дали ќе продолжи по тој мрачен пат или ќе се приклучи кон цивилизираните нации“.

Како што јави Би-Би-Си, ова се најжестоки напади на западните земји врз силите на сирискиот претседател Башар Асад од почетоикот на граѓанската војната во Сирија пред седум години.

Утрово американскиот државен секретар Џејмс Матис на вонредна прес-конференција соопшти дека при акцијата нема загуби во редовите на сојузниците, додавајќи дека нападите се завршени и оти засега нема планови за нови.

Џејмс Матис

Матис нагласи дека објектите кои биле цел на нападите биле внимателно одбрани и дека сојузниците се потрудиле да ги избегнат руските сили стационирани во Сирија.

Тој додаде дека цел на нападите не било ликвидација на Асад, туку „ослабување на потенцијалите на сириската воена машинерија да создава хемиско оружје“.

– Јасно е дека минатата година режимот на Асад не ја разбра пораката, изјави Матис, алудирајќи на ракетните напади од април 2017 година врз воената база Шајрат крај Хомс, извршени по употребата на хемиско оружје од страна на сириските владини сили во реони под контрола на бунотвниците.

Матис порача дека е време „сите цивилизирани нации итно да се обединат и да стават клрај на граѓанската војна во Сирија“.

На истата прес-конференција, началникот на Здружениот генералштаб на Вооружените сили на САД, Џозеф Данфорд изјави дека Русија не била претходно информирана за планираните сојузнички напади во Сирија.

– Немавме никкава координација со Русите за нападите и не ги предупредивме пред време,. додаде Данфорд.

Во правта реакција на нападите, Русија оцени дека туе „нема да останат без последици“.

Сириските власти изминативе денови ги евакуирале опремата и луѓето од објектите што беа цел на денешните напади на вооружените сили на САД, Велика Британија и Франција, јави телевизијата „Ал Арабија“.

Телевизијата повикувајќи се на висок претставник на сириксата армија, тврди дека евакуацијата била извршена по предупредување добиено од Русија.

Истиот извор нагласува дека во текот на денешните напади западните сојузници истрелале околу 30 ракети врз Сирија, од кои „една третина биле пресретнати“ од сириската противвоздушна одбрана.

Сирија напади

Друг претставник на армијата на Сирија, како што јави ДПА, тврди дека биле уништени 20 сојузнички ракети истрелани кон местото Касва, јужно од Дамаск, додека според сириската државна телевија, владините сили ги просретнале сите проектили упатни кон реонот на Хомс.

При нападите делумно е прикинато снабдувањето со електрична енергија во Дамаск.

Пентагон претходно соопшти дека биле нападнати лабораторија за научни истражувања во Дамаск, во која се претпоставува дека се произведувало хемиско и биолошко оружје, две складишта за хемиско оружје во реонот на Хомс, како и воен команден центар во близната на овој град.

Сирија напади

Според Ал Џезира, меѓутоа, цел на нападите биле воениот аеродорм Меза кај Дамаск, база на сириската противвоздушна одбрана на планината Касин, како и објектите во кои се сместени две бригади на Вооружените сили на Сирија.

Телевизијата нагласува дека биле погодени вкупно девет цели во Дамаск, неговата околина и други реони на Сирија.

Нападите биле извршени со авиони и ракети лансирани од бродови во Средоземното Море, како и од едно пловило во Персискиот Залив, стационирано во блзина на Катар.

Сириските власти денеска ја осудија, како што нагласија, „варварската и брутална агресија“ на западните земји врз Сирија.

Според Дамаск, нападите што рано изутринава ги извршија САД, Велика Британија и Франција, имале за цел да ја спречат мисијата на Организацијата за забрана на хемиското оружје (ОЦВБ), која требаше да почне денеска во Дума, со задача да утврди дали во тој град минатата сабота бил извршен напад со хемиско оружје,

– Главна цел на агресијата е да се спречи работата на тимот и да се изврши притисок врз мисијата во обид за прикривање на лагите и измилсиците на Западот, се наведува во реакцијата на сириските власти.

Дамаск во соопштението посочува дека нападите нема да ја поколебаат сириската армија во нејзината решителност да ја засили борбата против бунтовниците и да воспостави контрола врз целата територија на земјата.

– Таа агресија само ќе ги зголеми тензиите и ќе ја загрози меѓународната безбедност, се истакнува во соопштението.

Во исто време, сириската армија соопшти дека при денешните напади врз цели во реоните на Дамаск и Хомс немало човечки жртви.

– Загубите од нападите врз сириската територија се ограничени само на материјални штети, се додава во соопштението.

САД и нивните сојузници извршија воен напад врз Сирија точно во момент кога земјата доби шанса за мирна иднина, оцени портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

Според неа, оние што стојат зад нападите сметаат дека имаат екслузивно право на морално лидерство во светот.

Захарова оцени дека Сирија, која со години се спротивставувала на „терористичката агресија“, е нападната во момент кога имала шанса за „мирна иднина“.

– Белата куќа вели дека нејзината убеденост за извршен хемиски напад од страна на Дамаск се базира на извештаите од медимите, сознанијата за симптомите, снимките и фотографиите, како и на кредибилни информации. По ова, американските и другите западни медиуми треба да бидат свесни за својата одговорност за тоа што се случи, наведува Захарова во објава на својот профил на Фејсбук.

Захарова денешните напади врз Сирија ги поистовети со почетокот на операцијата на западните сојузници во Ирак во 2003 година, која, како што невдува, се базираше на тврдењата дека Багдад поседува оружје за масовно уништување.

– Пред 15 години Белата куќа искористи една епрувета и својот државен секретар, а сега наместо епрувета Вашингтон ги користи медиумите, доадва Захарова во објавата.

Нападите ги осуди и рускиот амбасадор во Вашингтон, Анатолиј Антонов, оценувајќи дека тие „нема да останат без последици“.

– Целата одговорност за нападите е на Вашингтон, Лондон и Париз. САД го поседуваат најголемиот арсенал на хемиско оружје и немаат никакво морално право да обвинуваат други земји, додаде Антонов.

loading...