сабота, 4. февруари 2023. Вести денес: 44
home Вести

(Видео) Протест во Вашингтон додека се бројат гласовите од претседателските избори

(Видео) Протест во Вашингтон додека се бројат гласовите од претседателските избори

Американските агенции за спроведување на законот се во состојба на готовност додека резултатите од пребројувањето на гласовите за претседателските избори во САД продолжуваат да се објавуваат, пренесуваат американските медиуми.

Група демонстранти излегоа на улиците на Вашингтон додека се бројат гласачките ливчиња.

Гласачите низ целата земја одлучуваат меѓу актуелниот претседател Доналд Трамп и неговиот противник од Демократската партија, поранешниот потпретседател Џо Бајден, и избираат претставници за сите 435 места на Претставничкиот дом на САД и 35 од 100-те места во американскиот Сенат.