сабота, 6. јуни 2020. Вести денес: 0
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

ВИДЕО: Песочна бура го „проголта“ градот за 5 минути- апокалиптични сцени

ВИДЕО: Песочна бура го „проголта“ градот за 5 минути- апокалиптични сцени

Огромна псеочна бура го покри австралискиот град Милдуре во вторникот попладнето претворајќи го денот во ноќ за неколку денови. Малдуре го погоди најлошата прашина во годината.

Според зборовите на очевидците тоа било најлоша бура во последните 40 години. На фотографиите и видео снимките објавени на друштвените мрежи, видливе се огрмни облаци прашина кои надвиснале над градот.

Произведувачите на автомобили велат дека ќе биде мн тешко да се исчистат 100 автомобили полни со прашина.

Прашината како што велат очевидците изгледала како дебел ѕид.

Коронавирус