недела, 18. август 2019. Вести денес: 58
home Вести

ВИДЕО: Париз речиси уништен

ВИДЕО: Париз речиси уништен

Движењето „Жолти елеци“  не престанува да дивее во Париз. По синоќешните протести париските работници ги расчистуваат улиците од изгорени автомобили, искршени стакла…

Движењето „Жолти елеци“ кој спонтано настана преку социјалните мрежи од 17 ноември протестира поради најавеното зголемување на даноците за гориво, но подоцна протестите се претворија во општо незадоволство од политиката на Макрон. Демонстрантите бараат оставка од претседателот Макрон.